10 Haziran 2011 Cuma

On Bir Dakika - Paulo Coelho

Yazarın okuduğum 4. kitabı. Artık üslubunu çok iyi biliyorum. 4 kitaptan sonra anladım ki Paulo Coelho kadınları hakkında tüm olayı çözmüş, benim bilmediğim birtakım yönlerimi bile kitaplarını okurken bulabiliyorum. Kadınları çözmekle hayatlarını heba eden her erkeğe bir adet Paulo Coelho tavsiye ediyorum.

Kitap Maria adlı bir kadının ülkesi Brezilya'dan çıkıp Avrupa'ya ailesine daha iyi bir yaşam sağlamak, hayat şartlarını daha da iyileştirmek amacıyla iş için gitmesini ve Avrupa'da yaşadıklarını konu alıyor. Gittiği İsviçre'de fahişelik yapmaya başlaması ve orada geçen zamanda aşkı, cinselliği, tutkuyu tanıması iyi bir dille anlatılmış. Okurken sayfalar akıp gidiyor ve bir anda kitabı bitiriyorsunuz.

Özgürlüğe, arzulara, aşka ve sekse dair onlarca harika cümleler vardı her birinin altını çizerek zevkle okudum. Ayrıca kitaptan sonra fahişelere olan bakış açımda ciddi değişiklikler yaşadım.

Kesinlikle okunması gereken bir kitap değil, ama tamamen boş olduğunu da düşünmüyorum. Alın okuyun büyük ihtimalle beğenirsiniz. Ve unutmadan; dünya onbir dakikanın çevresinde dönüyor :)


Arka Kapak
On Bir Dakika, dünyanın en eski mesleği üzerine kurulu bir aşk masalı. Paulo Coelho'nun kahramanı güzeller güzeli Maria, pek çok genç kız gibi iyi bir eş, sakin bir yuva değil, serüvenler, aşklar, zenginlikler hayal etmektedir. Bu hayallerin peşine takılıp ülkesinden çok uzaklara, İsviçre'ye sürüklenir. Dilini bilmediği yabancı bir dünyada, hayallerini gerçekleştirmek uğruna garip serüvenlere karışan genç kadının cesareti yanında ilkeleri de sınanır. Maria, birçok kadının ömür boyu adımını atamadığı bir eşikten geçmektedir: kendini, bedenini, ruhunu ve cinselliğini tanıma. Aşk ve cinsel özgürlük, zenginlik ve yoksulluk, utanç ve cesaret, çıkar ve özveri, söz simyacısı Paulo Coelho'nun Maria için katı gerçeklerle dokuduğu düşler dünyasının çelişkileri. Maria'nın serüveni nasıl biterse bitsin, her şeye rağmen 'Dünya yalnızca on bir dakika süren bir şeyin çevresinde dönüyor.'

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder